Psí obezita je stále častější a vážný problém
Mohlo by se zdát, že obezita je převážně záležitostí lidské rasy, do veterinárních ordinací však s tímto problémem dochází stále více majitelů pejsků. Naopak spousta pejskařů bohužel obezitu svých mazlíčků vůbec neřeší a netuší, jak moc jim škodí. O fenoménu moderní doby jsme si povídali s paní MVDr. Lucií Kůrovou z brněnské Veterinární ordinace EXOVET.
1. Je pravda, že nadváhou trpí víc než polovina psů na světě? Jak si ve statistikách vedou čeští hafani?
V České republice je dle statistik z roku 2014 asi 25–40 % psů obézních, ale reálný problém s hmotností má skoro každý druhý psí pacient v ordinaci. Což je opravdu velké číslo.
2. Jak pejskař zjistí, že je jeho pejsek obézní? Máte na to nějaký jednoduchý trik?
Ano, jednoduchý a bezbolestný – podívat se a pohladit. Pohledem shora a z boku na tělo psa by si majitel měl všimnout tvaru svého psíka. Pokud má prověšené břicho a válcovitý tvar těla bez zúžení v oblasti trupu, má pes tuk nahromaděný v pase. A pohladíte-li ho od hlavy až k ocasu, přejeďte psovi po žebrech – cítíte je? Pokud po mírném tlaku žebra necítíte, pes má nadbytek tuku v podkoží. Celkově platí, že při pohlazení by měl být kostní podklad cítit. U hodně chlupatých psů je vizuální hodnocení obtížnější, zrovna tak při hlazení se nebojte přitlačit, ať je cítit tělo, ne jen chlupy.
3. Hubnutí u lidí je převážně o jídle, pohyb je až na druhém místě. Jak je to u psů?
U psů je hubnutí vždy otázkou celkové změny. Bez pohybu to nejde a úprava jídelníčku je dost individuální, někdy stačí ubrat pamlsky a snížit příjem, jindy je potřeba nastavit zcela novou dietu a upravit pohybové aktivity.
4. Kterou pohybovou aktivitu byste u obéznějších pejsků doporučila?
Určitě pravidelné procházky v tempu. Ne běh, ne courání, ale svižnou chůzi. V létě je super plavání. Pro milovníky vody jasná volba, pro „neplavce“ můžu doporučit třeba stopovací hry či nácviky poslušnosti.
5. Dá se říct, jak velká nadváha/obezita už pejskům opravdu zdravotně škodí?
Nadváhu mají psi s 10 % tuku v těle navíc. Od 30 % tuku již mluvíme o obezitě a o nebezpečné obezitě se budeme bavit v případě 40 % tuku navíc, při BCS (tzv. Body Condition Score) 4,5/5 a více.
6. Jak pohlížíte na pomocné preparáty při hubnutí pejsků?
U psů s vyšší hmotností trpí pohybový aparát, takže přidávání chondroprotektiv (přípravků na ochranu kloubů) je určitě žádoucí. Pozitivní účinky má také podávání L-carnitinu na svalovou činnost, je to takový „zrychlovač“ hubnutí.
7. Součástí hubnoucího plánu můžou být i light granule. Lidské light výrobky jsou často daleko méně zdravé než „plnotučné“ verze. Jak je to s těmi psími?
8. Jak často je potřeba při dietě krmit? Liší se to od běžného režimu?
Při dietě doporučuji krmit alespoň čtyřikrát, pětkrát denně. Je to podobné jako u lidí. Pes bude jídlo dostávat pravidelně v menších porcích, nebude loudit, nebude mít ani pocit hladu. Tělo bude efektivněji využívat živiny a majitel nebude mít výčitky ze smutných psích očí.
9. Má nadváha vliv i na psychiku psa?
Jejda, tohle je dost těžká otázka. Domnívám se, že ano, pes není již tak pohyblivý, výkonný, z toho může být frustrovaný. Zkouším si představit, že se chci podrbat, omýt, ale přes vrstvu tuku to nejde, to by mě asi taky pěkně štvalo. A co teprve, když letí aport, já tlouštík vybíhám, ale kámoš, co má o pár kilo méně, mě předhoní a balonek ukradne. Takže asi ano, jsou z toho mrzutí.
10. Příčinou obezity můžou být vedle překrmování i různá onemocnění. Můžete zmínit ta nejčastější?
Nejznámější je Cushing syndrom, kdy má pes velké břicho, ale jinak může být štíhlý. Dále snížená činnost štítné žlázy, hypothyreoza, tam je snížená aktivita a nadváha jedním z klasických symptomů onemocnění. S obezitou bývá také často spojená cukrovka, ale spíše jako následek obezity, než její příčina.
11. Dělí se i psi na ty s rychlým a pomalým metabolismem?
Máme plemena psů přirozeně hodně štíhlá, např. chrti nebo ohaři. Teriéři, ti jsou tak aktivní, že i přes občas nevhodné krmení zůstávají štíhlí. Naopak dobře stavěná a nasvalená plemena jako např. rotvajler dost často trpí nadváhou ne kvůli metabolismu, ale protože jim majitelé nedopřejí dostatečný přirozený pohyb. Mylně se domnívají, že pokud je pes mohutný, může být i tlustý. Ne, jen je potřeba zvolit jinou aktivitu, která je pro tato plemena vhodnější.
12. Zpomaluje se u psů metabolismus s přibývajícím věkem stejně jako u lidí?
Ano, staří jedinci nejsou již tak aktivní, mají pomalejší metabolismus a horší vstřebávání živin. Proto je vhodné jídelníček seniorům uzpůsobit.
13. Jak je to u psů s jojo efektem?
Jojo efekt bývá pozorovaný, stejně tak jako u lidí. Často bývá příčinou nedodržení dietního plánu, předčasné ukončení hubnutí či návrat k původním zlozvykům. Pro pejsky s obezitou doporučuji kompletní změnu životního stylu, ne jen pouhou dietu. Pokud se vše vrátí do starých kolejí, tak se často stává, že pes nabere vše shozené zpět.
14. Co bývá u kulatějších pejsků z hlediska výživy největší problém? Tuky, sacharidy, nebo obojí?
Nejčastějším důvodem tloustnutí psů bývá kombinace nadbytečného přísunu energie – překrmování – a nevhodného složení diety – jídlo od stolu, lidské „dobroty“. V tomto ohledu je tedy hlavní příčinou nedůslednost jejich páníčků. Jako největší problém však vidím v nadbytku sacharidů v mnohých komerčních krmivech. Psi dokáží sacharidy trávit, avšak přeci jen jsou to masožravci, takže bílkoviny by měly v jejich stravě převažovat.
15. Obezita psů se bohužel stává fenoménem. Co je podle Vás hlavní příčinou?
Domnívám se, že stejně tak jako na páníčky, tak na jejich psí miláčky má negativní vliv dnešní uspěchaná doba a stres. Majitelé jsou často celý den v práci a na dlouhou procházku jim nezbývá čas, navíc, psí krmivářský průmysl chrlí jedny „superprémiovky“ za druhými, každý řetězec má svou privátní značku různé kvality, nákupy krmiva přes internet bez odborné konzultace o vhodnosti, atd. A nadbytek pamlsků, ať už jako kompenzace nedostatku času či kupování si „lásky“ mazlíčka.
16. Jaké největší chyby páníčci při hubnutí svých pejsků dělají?
Podle mě je největším prohřeškem nedůslednost a špatné nastavení pravidel v rámci rodiny. Pokud má pes účinně hubnout, tak jeho dietu musí respektovat všichni, včetně těch nejmenších členů rodiny. Stokrát omílané odměřování krmiva a omezení pamlsků je opravdu na místě – on se každý ten maličký kousek navíc počítá.
Zdroj: Čas. Vitalita podzim 2016, Převzato z časopisu Máme rádi psy