Zajímavosti ze světa psů | Proactivet

Zajímavosti ze světa psů

Ať už vašeho pejska trápí nadváha či obezita, líná anebo má problémy s ušima, tady se o jeho potížích dozvíte vždy něco navíc. Budete páníček, který rozumí svému psovi od hlavy až po zadní packy.

Pro pejskaře

Nestačí klouby vyživovat, je potřeba je i odlehčit.

V případě, že Váš pes trpí bolestí kloubů, je na místě zhodnotit jeho dosavadní životní styl - kolik má pohybu a jak je na tom s tělesnou hmotností. Je důležité, abyste psovi po celý život udržovali optimální hmotnost, dobrou kondici a přiměřený pohyb s ohledem na plemenný standard.

Prohlédnout
Pro pejskaře

Psí klouby ve stáří

Mnoho majitelů psů, speciálně větších plemen, zná problém s klouby v pozdní etapě života psa. Příznaky přicházejí pomalu a nenápadně. Nejprve je to ztuhlost. Pes po odpočinku pomalu vstává z pelechu, někdy špatně došlapuje na některou končetinu. Pohyb po schodech je také častým problémem, který je u takto postižených psů viditelný. Problém přeroste mnohokrát až do úplné imobility a je patrné, že psovi ubírá na kvalitě života. Máte doma psího seniora? Přínášíme Vám několik rad jak ochránit klouby.

Prohlédnout
Rozhovor

Psí obezita je stále častější a vážný problém

Ostražitost je důležitá aneb Příběh z ordinace. Brzy ráno, ještě jsem nestihla dopít kávu a vychutnat si svou koblihu, přišla paní na kontrolu s pejskem. Byl delší dobu léčený, málo pohybu, však to znáte... a tak trochu nabral. Majitelce vysvětluji, jak omezit pamlsky a nedávat lidské jídlo, piškoty apod. Majitelka mi na to odvětí, že on to ale nejí, že mu to nedávají... a než bych řekla „pes“, slyším šustit sáček a vidím onoho pacienta, jak v mžiku polyká mou koblihu. Ponaučení pro mě – nenechávat snídani na dosah pacientům. Poučení pro majitele – nenechávat jídlo v dosahu jejich všetečného mazlíčka. Byli byste překvapeni, co všechno váš miláček zvládne!

Prohlédnout
Náš tip

Má můj pes nadváhu?

Posouzení výživného stavu je základ pro další plánování dietetického postupu. Pomocí jednoduchých, nebolestivých metod se dá celkem přesně zjistit, jak na tom mazlíček je. Pohledem na zvíře shora a zboku získáme základní zhodnocení zvířete, dále jeho konstituci, ladnost pohybu. Jemným pohlazením, pohmatem celého těla od hlavy až k ocasu se zaměřením na podkožní tuk. Ideální výživný stav odpovídá siluetě zvířete zužující se za žebry, žebra jsou dobře hmatná, ale nevystouplá, s malým množstvím podkožního tuku. Normální zdravý pes s ideální hmotností má asi 15–20 % tělesného tuku.

Prohlédnout