

Petra, Praha
Vždy, když má moje Tara příležitost, tak je ve vodě. Bohužel na tuto zábavu ale často doplácely její uši. Po doporučení pravidelně čistit uši se ale tento problém úplně vytratil. Na produktu Komplexní péče o uši moc oceňuji podrobný popis, jak postupovat, a doporučení, jak předejít komplikacím.

Olga, Dobříš
Neustálým mlsáním s každým členem rodiny naše “holky" dovedou nabrat nějaká kila, hlavně v zimě. Na jaro jsme zavedli dietní režim, hlavně teda delší procházky a žádné krmení mimo misku. U mladší byl výsledek za pár týdnů znát, u naší starší dámy ale moc ne. Přidáním doplňku Obezita se její hubnutí rozběhlo. Teď jen musíme pokračovat v nemlsání, ať se opět neobalí.

Michal, Brno
Línání zná snad každý pejskař, ale to, co jsme měli doma s naším Maxem, bylo už za hranicí únosnosti. Nepomáhalo ani pravidelné odchlupování nebo mytí, dokonce mytí někdy stav i zhoršilo a přidalo se také svědění. Po konzultaci v naší lékárně jsme začali s užíváním tablet na výživu srsti. Teď má Max druhé balení a linání je na ústupu. Neustálé svědění zmizelo dřív, s línáním to nejde tak rychle. Samozřejmě neočekávám, že nebude línat vůbec, ale už teď vidíme velké rozdíly.

Jak poznám, že můj pes líná víc, než by měl
Línání, neboli vypadávání chlupů, je přirozený proces obnovy srsti. Psi nejvíce línají na jaře a na podzim, takže v těchto ročních obdobích pravděpodobně zaznamenáte víc chlupů na gauči i jinde, časem by se však tento stav měl opět vrátit do normálu. Samozřejmě u psů, kteří žijí v interiérech, není toto období až tak výrazně znatelné, ale stále je možné definovat intenzivnější období línání.
Váš pes má pravděpodobně problém, jestliže:
-
neustále líná a tento stav se zhoršuje,
-
významně líná i mimo jaro a podzim,
-
má matnou a řídkou srst,
-
má začínající kožní onemocnění,
-
jeho srst neobvykle zapáchá.
Ve chvíli kdy dojde k velkému plošnému línání, tak se pravděpodobně jedná o reakci na stres jako např. nemoc, březost nebo anestezie popř. o hormonální poruchu.
Všechny změny na srsti a kůži konzultujte s veterinářem.
Bolest kloubů
Základním problémem u kloubního postižení je bolestí omezený pohyb zvířete. Původci bolesti mohou být různí - artróza u starších jedinců, u mladších třeba rozvíjející se vrozená predispozice – např. dysplazie kloubu, tj. nedostatečně vyvinutá kloubní jamka.
Výživa kloubů u určitých plemen je pro zdravý vývoj psa rozhodující
Jako u všeho, u kloubů to platí ještě víc, nejlepší řešení je prevence. U štěňat a rychle rostoucích jedinců velkých plemen se určitě vyplatí do prevence investovat. Právě rychlý vzrůst může být také příčinou problému, tělo totiž nestihne doplnit stavební látky pohybového aparátu, a tak vznikají deformace. Je na místě připomenout, že k velkým plemenům patří i oblíbená plemena jako např. labrador, retrívr, setr, ridgeback.
Nejrizikovější plemena
Mezi nejrizikovější plemena patří zlatí a labradorští retrívři, německý ovčák, rotvajler, bullmastif, dogovitá/molosoidní plemena, bernský salašnický pes, boxer, bernardýn, novofundlandský pes, hovawart, leonberger, irský setr a mnohá další.
Proč klouby bolí?
Pokud není kloub dobře uchycen vazy v kloubní jamce, při pohybu dochází k nepřirozenému pohybu kloubu. Otíráním kloubních hlavic o kostní podklad dochází k obrušování chrupavky, v místě úponu vazu a kloubního pouzdra vznikají výrůstky (osteofyty a linie) a takto se vyvíjí artróza. Bolest, kterou prožívá pes s poruchou pohybového aparátu, ho omezuje v pohybu zásadním způsobem, a tím mu výrazně snižuje kvalitu života.
S přibývajícím věkem psa dochází k častějším projevům kloubních poruch
Kloubní chrupavka je jednou z nejdříve stárnoucích a odumírajících tkání v organizmu, proto kloubní onemocnění patří k jednomu z nejčastějších problémům starších psů. Vlivem onemocnění a s věkem dochází v kloubní chrupavce k poškozování chondrocytů, destrukci kolagenních vláken a k rapidnímu poklesu hladiny glykosaminoglykanů. Tyto změny mají za následek rozvoj degenerativních kloubních onemocnění, především osteoartrózy
Jak poznáte, že jde o problémy s klouby?
-
ztuhlost při vstávání, speciálně po spaní
-
snižování celkové aktivity
-
nabírání kil
-
odmítání chůze po schodech nebo skákání
-
kulhání